KIIT World School

Reading

“The real achievers are those who, in the dreary pit of sacrifice, still smile up at the goal.”
 
Richelle E. Goodrich 

Achievements

Glorious Moments (5 April, 2016)
KIIT World School, Pitampura felicitated its meritorious students in the special assembly. The students from classes VI to XII who had won gold, silver and bronze medals in International English Olympiad, International Maths Olympiad, National Science Olympiad, Social Science and Hindi Olympiads were presented with the medals and certificates by the Vice Principal Mrs. Karuna Verma. It was a proud moment for all the winners who were hailed for their achievement. 

24 November 2014

Shivangi Parihar and Harshit Mathur of class class IX and X respectively received the consolation prize in an IQF Event.
 



24 November 2014

Bharat Garg and Naman Khilrani of class IX secured the second position in Veda Matics, an inter school competition organised by Vikas Bharati Public School.
 


24 November 2014

Aishwarya Sharma of class XI bagged the first position in Hue the Views, an inter school competition organised by Vikas Bharati Public School.
 



21 November 2014

Science Team has brought laurels to the school once again as their model on Climate and Environment has been selected for State level.

Students  participated : 
 
Shivam Bhatt X E
Gaurav Arora XE
Yaman Garg XE
Gunjan Sood XA
Dipanshu Aggarwal IX A

 


15 November 2014

Ananya Sareen and Anshul Mathur  of class VII secured first  position in Sudoku and Tangram challenge in Mathopia held  at St. Xavier's , Daulat Pur.
 

S

 
 

15 November 2014

Sakshi Agarwal  of class XII secured second position in Declamation competition in Mathopia held  at St. Xavier's , Daulat Pur.



1 November 2014

Kanika Raina, Ashmita and Fauzia Jalal got first, second and third position respectively in VOICE OF YOUTH competition held at Maharaja Agarsain Public School, Ashok Vihar .
 


 


31 October 2014

Nishtha Nangia and Saksham Kaushal of class VI bagged third position in Masquerade, an inter school competition organised by Delhi International Public School, Sec-3, Rohini. 

19 October 2014
 

Young diplomats of KIIT participated in Presidium MUN 2014 and following students received a Special mention award for the same :
 
1. Saru Sharma (IX)
2. Dimple Madan (XI)
3. Harmandeep Singh (IX)


 
15 October 2014


Hardik Garg and Sahil Mahajan of class X have been selected for National BasketBall Camp in Junior level category.

11 October 2014

Bhavya Kapoor and Khushi Bhutani of class VI have secured third and second position respectively in CBSE North Zone Judo Championship (2014-15) held at Convent of Gagan Bharti Sr Sec School, Mohan Garden.
Khushi Bhutani has also been selected for the National Level.


26 September 2014

Abhyuday Singh of class  XII has secured the second postion and a cash prize of Rs 2100/- in an inter school competition organised by N K Bagrodia Public School, Rohini.
 


19 September 2014

Chhaya Khanijo and Sakshi Aggarwal of class XI and  XII respectively secured the first postion in Senior District  Level Debate Competition.


Somya Chhabra  and Trisha Modi of class VII and  VIII respectively secured the second postion in Junior District  Level Debate Competition.  


Vaishnavi and Aishwarya of class XI and Soumya of class X bagged the third position in Collage Making District Level Competition.


15 September 2014

  Soumya Chhabra of class VII has bagged the third position in English Extempore District level competition.


12 September 2014

Aishwarya Sharma and  Vaishnavi Arora of class XI have secured first position in collage making zonal level competition senior category.
 

 Simran Dhiman(VIII B), Anu Kamboj  and Kanishka Vats(VIII A) have secured first position in collage making zonal level competition.
 

 1 September 2014

Piyush Talwar has secured third position in light music solo in zonals. 

30th August 2014
Abhyudaya Singh of class XII had an excellent performance in Zonal Hindi Declamation and secured First Position.
 



 Deepanshu Aggarwal IX A and Gunjan Sood X A, Winners of Second Position in Science based Game at Mata Jai Kaur Public School.
 



 Gunjan Garg X A for secured Second Position in Ekal Manchan at Mata Jai Kaur Public School.
 


27th August 2014

Third Position in Spectacular De Danse at CMS, Lucknow
Winners: Diksha Singh , Fauzia Jalal, Akshit Bhasin, Dhruv Bhargava, Saumyajeet Das Gupta, Naman Khelrani
Sutarsha Sen,Yuvam Yadav, Saru Sharma
 


 

Date Competition Venue Names of students Position Picture
25-08-2014 English Debate Senior(Zonal) Tyagi Public School, Keshav Puram Sakshi Aggarwal
Chhaya Khnijo
Second + Selected for District Level  
25-08-2014 English Debate Junior (Zonal) Tyagi Public School, Keshav Puram Trisha Modi
Saumya Chhabra
Second + Selected for District Level  
21-08-2014 Sanskrit Poem Recitation GGSS School, Rani Bagh S. Vignesh Third  
21-08-2014 Patriotic Group Song SKV, Bharat Nagar Manjot Kaur, Anasuya Mishra, Bhumika Mittal, Ananya Bisht, Arushi Singh, Anu Kamboj, Aayushi Bhardwaj, Muskan Abbi, Muskan Puri, Ayushi Agarwal,Sutarsha Sen, Jasmine Kaur, Paridhi Mittal, Ishu Goel, Akansha Ahuja, Priyanshi Goyal, Arzoo Kamra, Nishtha Kumar, Priyanka Mangla, Shivi Saxena Third  
20-08-2014 Hindi Poem Recitation  Zonal) SKV,Keshav Puram Naman Kumar Third  
20-08-2014 English Poem Recitation (Zonal) Little Fairy Ashok Vihar Lakshay Chhabra First + Selected for District Level  
13-08-2014 Extempore
(Zonal Level)
Lions Public School, Ashok Vihar Somya Chhabra First + Selected for District level
08-08-2014 RBI Quiz SRKVS Auditorium, Delhi Cantt. Tapan Sharma
Animesh Bohara
Second
08-08-2014 Quizzer of the Festival New Era Public School Aniket Verma First + Cash Prize of Rs 1000/-+ Bicycle worth Rs 10,000/-
08-08-2014 Biz Tech Quiz
New Era Public School

 
Animesh Bohara
Aniket Verma
Third
09-08-2014 Jeet Kune-do Championship Talkatora Stadium Ishika Yadav
Anshul sharma
Abhishek Gupta
Udit Mittal
Saurabh Jain
Lakshdeep singh
Rahul Bansal
Amul Pawar
Nishant Chaudhary
First  
09-08-2014 Jeet Kune-do Championship Talkatora Stadium Piyush Verma
Abha Bhandari
Abhishek Chhabra
Mudit Jain
Second  
09-08-2014 Jeet Kune-do Championship Talkatora Stadium Manak Yadav Third  
08-08-2014 Debate Competition N K Bargodia, School  Akshit Bhasin XI F
Dhruv Bhargava XI F 
First
04-08-2014 A quench Science Quiz Mount Abu Public School Gaurav Arora
Bharat Garg
Third  
04-08-2014 A Tribute- Group Song Mount Abu Public School, Rohini Piyush Talwar
Simerpreet Singh
Lakshay Kumar
Amanpreet Singh
Paarth Pruthi
Gaurav  Arora
Jasleen Kaur
Vaishali Bindal
Riya Jain
Akshay Kumar
Pawwani
Md. Faizal
Keshav
Second  
02-08-2014 Englsih News Hour MAMS, Pitam Pura Saba Nehal
Vaishnavi Arora
Aishwarya
Saumya Aggarwal
First  
02-08-2014 Poem Recitation MAMS, Pitam Pura Parth Sarthi First  
02-08-2014 International Folk Dance MAMS, Pitam Pura Gunjan Garg
Gunjan Sood
Shreya
Ashmita
Himanshi
Looma
First  
02-08-2014 Mathechure MAMS, Pitam Pura Maneet Dabas
Riya Shokeen
Third  
02-08-2014 Photoshop Go Green MAMS, Pitam Pura Aaditya Gaur
Param Jain
First  
02-08-2014 Science Ad Mad Show MAMS, Pitam Pura Utkarsh Tiwari
Lakshay Chhabra
Trisha Modi
Sakshi Singh
Second  
01-08-2014 M- Quest DL DAV Pitam Pura Animesh,Deepanshu, Siddharth & Tapan Third  
01-08-2014 Algodoo DL DAV Pitam Pura Vaibhav Nanda & Hensi Dabas Third
03-09-2013 Qriosity New Era Ashu Raza (X), Tapan Sharma(X) Third Position  
31-08-2013 Caught in Color Mata Jai Kaur Schoo Aishwarya (10-D) , Yash Rathi (10-D) First Position  
31-08-2013 Lok Nritya Mela Mata Jai Kaur School Esha , Fauzia , Yashita, Karan , Jasika , Kanika Second Position  
31-08-2013 Hasya Vyangya Mata Jai Kaur SChool Parth Sarthi (VII-C) First Position  
24-08-2013 Aashayein Vikas Bharti Akansha Ahuja, Farizis, Diksha
Hanisha , Alankrit, Kanika, Vasundhra
Gunjan sood and Himanshi sachdeva
Second Position  
24-08-2013 Hue the views Vikas Bharti Gunjan Garg First Position  
21-08-2013 Turn Coat Bloom Public School Saru Second Position  
08-08-2013 Movie@trix Tagore International School Tushar , Vasudha Technical Excellence  
08-08-2013 CentQuest Central Bank of India Tapan, Aniket , Ayush Garg Third Position  
01-08-2013 Ordin@trix - CHINH Tagore International, Vasant Vihar Tushar Beriwal, Vasudha Mathur, Naman , Prachi, Divya, Akshay, Mahima, Alankrita, Yuvam, Technical Excellence Award  
31-Jul-2013 Arena Ratification The Sovereign School Yuvam, Gautam, Shubham, Ankita, Abhishek, Utkarsh, Naman, Pranjal, Somya
 
3rd Position
30-Jul-2013 Animatrix Air Force Golden Jubliee Institute Kunal 2nd Position
27-Jul-2013 Abhimanchan QMSR Tapan Sharma (X-A) , Naman Kumar (X-A) , Ashu Raza (X-A) , Ankit Jain (X-A), Muskan Sehgal (X-B) , Namrata Aggarwal (X-B) , Prachi (X-C) , Kartik Kapoor (IX-B) , Sakshi (IX-B) , Vignesh (IX-C) 1st Prize
26-Jul-2013 E-Trash DAV Public School Deepanshu Aggarwal, Aaditya Gaur 2nd Prize
24-Jul-2013 Cartography DAV Public School Somyajeet Das 2nd Position
24-Jul-2013 Script Writing QMRS Dhruv Bhargava 2nd Prize